Використання інфляційного таргетування як інструменту забезпечення фінансової безпеки країни.
Ключові слова:
фінансова безпека, інфляційне таргетування, інфляціяАнотація
У статті обґрунтовано доцільності застосування інфляційного таргетування як інструменту забезпечення фінансової безпеки в Україні на основі міжнародного досвіду. Висвітлено структуру національної безпеки України та виокремлено фінансову безпеку як окрему складову економічної. Проаналізовано зміни в показниках рівня інфляції та середнього доходу населення України за останні 10 років. Авторами досліджено результати та наслідки запровадження інфляційного таргетування в Польщі, Угорщині та Чехії. Визначено, що перевагами запровадження режиму інфляційного таргетування в України, виходячи з аналізу досвіду європейських країн, можуть стати: зниження інфляційних очікувань населення, співпраця Національного банку України та населення, забезпечення гнучкої валютно-курсової політики центрального банку, створення сприятливих умов для розвитку всіх секторів і галузей економіки. Зроблено висновок, що виходячи з досвіду зарубіжних країн інфляційне таргетування є «рятівним кругом» економіки. Уведення інфляційного таргетування надасть перші результати покращення фінансової безпеки не через 2 чи 5 років, за умов нинішнього показника інфляції та стану економіки в цілому можна очікувати результативної віддачі у період 10, а то й 15 років. Обґрунтовано вплив інфляційного таргетування на фінансову безпеку та доцільність використання відповідного фінансового інструмента в українській економіці. Доведено, що запровадження інструменту інфляційного таргетування зможе стати основною передумовою зниження рівня інфляції лише у тому випадку, якщо попередньо будуть проведені якісні зміни економічної, фінансової, політичної та соціальної сфер вітчизняної економіки.Посилання
Закон України «Про основи національної безпеки України» [Електронний ресурс]/ Доступ до ресурсу http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/964-15.
Указ Президента України Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 6 травня 2015 року «Про Стратегію національної безпеки України» [Електронний ресурс]/ Доступ до ресурсу http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/287/2015.
Економічна безпека: навч.посіб./[З.С. Варналій, П.В. Мельник, Л.Л. Тарангул, Е.М. Лібанова та ін..] . – К.: Знання, 2009. – 647с.
Вавра Д.Досвід інфляційного таргетування: уроки для України/ Д.Вавра// Вісник НБУ. – 2015. – №233. – С. 40 – 57.
Віблий П.І. Перехід до інфляційного таргетування в Україні /П.І. Віблий, Х.В. Горбова, Б.А. Федак // Науковий вісник НЛТУ України: збірник науково-технічних праць. – Львів: РВВ НЛТУ України. – 2014. –Вип. 24. – С. 193–198.
Городніченко Ю., Куабіон О.Інфляційні очікування в Україні: довгий шлях до закріплення?/Ю.Городніченко, О.Куабіон// Вісник НБУ. – 2015. – №233. – С. 6 – 24.
Дячек С.М. Грошово – кредитна безпека України: сутність, загрози, оцінка/ С.М. Дячек, О.О. Панасюк// Вісник Житомирського державного університету, Сер: Економічні науки. – 2013. – №2. – С. 227 – 232.
Лепушинський В. Стратегічний документ з монетарної політики в умовах запровадження в Україні інфляційного таргетування/ В.Лепушинський// Вісник НБУ. – 2015. – №233. – С.40 – 57.
Міщенко В. Методологічн та методичні проблеми запровадження таргетування інфляції/В. Міщенко // Вісник НБУ. - 2006. - № 5. - С. 40-45
Ніколайчук С., Шоломицький Ю. Використання макроекономічних моделей для монетарної політики в Україні/ С. Ніколуйчик, Ю.Шоломицький// Вісник НБУ. – 2015. – №233. – С.58 – 69.
Міжнародний валютний фонд [Електронний ресурс]/ Доступ до ресурсу https://www.imf.org/external/index.htm.
Національний банк України. Оцінка інфляції за жовтень 2015 року [Електронний ресурс]/ Доступ до ресурсу http://www.bank.gov.ua/ doccatalog/document? id=23729464.
Особливості застосування монетарної стратегії таргетування інфляції в країнах ЦСЄ [Електронний ресурс]/ Доступ до ресурсу http://dspace.uabs.edu.ua/jspui/bitstream/123456789/8982/1/T9_39.pdf.
Перехід до інфляційного таргетування в Україні [Електронний ресурс] / Доступ до ресурсу http://irbisnbuv.gov.ua/cgibin/irbis_nbuv/cgiirbis_64.exe?C21COM=2&I21DBN=UJRN&P2 1DBN=UJRN&IMAGE_FILE_DOWNLOAD=1&Image_file_name=PDF/nvnltu_2014_24.1 36.pdf.
Сучасні стратегії грошово – кредитної політики [Електронний ресурс]/ Доступ до ресурсу http://www.ufin.com.ua/analit_mat/gkr/034.htm.
Таргетування інфляції [Електронний ресурс] / Доступ до ресурсу http://www.bank.gov.ua/control/uk/publish/article?art_id=123682.