Динаміка транспортно-логістичних процесів в умовах глобалізації
Анотація
В роботі проведений аналіз впливу траспортно-логістичної складової на економічну безпеку чорної металургії. Отримані результати свідчать про наявність загрози безпеці провідній галузі національного господарства з боку залізничного траспорту, що є природною монополією. Доведено, що питання, що потребує державного втручання – це тарифна політика природних монополій. В разі, якщо вона не враховує інтереси галузей реального сектора економіки – це є свідченням того, що розвиток внутрішнього ринку не належить до пріоритетів державної економічної політики. Особливо важливими для металургів є залізничні тарифи. Сьогодні українська металургія конкурує з країнами, підприємства яких знаходяться в морських портах; у результаті цього підприємства вітчизняного металургійної галузі програють 20-30 дол. на тоні сталі. У цій ситуації доцільним є державне сприяння стримуванню зростання тарифів на перевезення. Важливо відзначити, що експорт чорних металів - це не просто вивіз сировини, це - торгівля товаром з високою часткою готовності до кінцевого споживання; товаром, що, на відміну від руди та коксу є результатом складного технологічного процесу, що включає як мінімум три стадії інтенсивного переділу. Щодо металургії, то виправданими, на нашу думку, можливо вважати зусилля з боку держави щодо підтримки залізничного транспорту та збільшення парку власного залізничного парку підприємств металургійної галузі. Додатковим резервом оптимізації транспортного забезпечення зовнішньоекономічної діяльності реального сектора економіки є розширення можливостей використання водного транспорту: морського та річкового. Доцільним можливо вважати збільшення обсягів перевезень металургійних вантажів морським транспортом. Крім того, практично невикористаним резервом у нашій країні є річковий транспорт. За умови розширення його флоту суднами типу “річка-море”, можливим є залучення його до забезпечення перевезень експортних та імпортних вантажів.Посилання
Котц Д. Банковский контроль над крупными корпорациями США / Котц Д. - М.: Прогресс, 1992. - 283 с.
Аптекар С.С., Амоша А.И. Экономически проблемы черной металлургии Украины: [монографія] / Аптекар С.С., Амоша А.И. – Донецк: ДонГУЭТ, 2005. – 383 с.
Загорська Т.П. Ринок металопродукції і розвиток гірничо-металургійного комплексу України / Т.П.Загорська // Економіка і прогнозування. – 2005. - №4. – С.95 – 106.
Макогон Ю. Горно-металлургический комплекс Украины: мифы и реальность / Ю.Макогон // Зеркало недели. - 2008. - № 34. – С.3.
Кумм У. Черная металлургия России, Украины и Казахстана: вызовы и перспективы / У.Кумм, В.Мезенцев // Национальная металлургия. – 2006. - №1. – 20-27.
Осипов В. Світові процеси глобалізації та перспективи розвитку гірничо-металургійного комплексу України / В.Осипов, В.Точілін, В.Венгер В., О.Єрмакова // Конкуренція. – 2008. - №6. – С.124- 129.
Точілін В. Економічна безпека і ринкова влада / В.Точілін, В.Венгер // Вісник ТНЕУ. – 2008. - №3. – С.60-68.
Волошин В. Вертикально інтегровані структури в чорній металургії України: проблеми й перспективи розвитку / В.Волошин, А.Ягмурджи // Металл. – 2009. - №1. – С.41-45.
Державна служба статистики України – [Електронний ресурс]. – Режим доступу : http://www:ukrstat.ua.