Моделювання процесу конвергенції країн Південно-Східної Європи з країнами ЄС

Автор(и)

  • Є.І. Созінова Донецький національний університет імені Василя Стуса
  • Т.В. Орєхова Донецький національний університет імені Василя Стуса

DOI:

https://doi.org/10.31558/2307-2318.2020.4.5

Ключові слова:

конвергенція; країни Південно-Східної Європи; ЄС; регіоналізація економічних відносин; кластерний аналіз

Анотація

У роботі аналізуються проблеми конвергенції країн Південно-Східної Європи з країнами ЄС. Для моделювання процесу конвергенції країн Південно-Східної Європи з країнами ЄС було обрано сукупність шості показників країн ЄС (Current Account, Employment, FDI in stock, Financial account, GDP rate, Innovations, Investments, Productivity, real income per capita), та був використаний метод багатовимірного статистичного аналізу - метод кластеризації, тобто поділ сукупності на однорідні кластери (групи). Оскільки кластерний аналіз, як будь-який багатофакторний аналіз, дає більш точний поділ сукупності в порівнянні з однофакторним угрупованням, саме він застосований для об'єднання країн ЄС за обраними показниками. Для дослідження були обрані 5 країн - Болгарія, Хорватія, Кіпр, Румунія і Словенія, які приєдналися до ЄС в період з 2004 по 2013 рр. Метою проведення кластерного аналізу було виявити найближчу приналежність обраних п'яти країн до певного кластеру країн ЄС. Аналіз проводився за часовий проміжок з 2003 по 2014 рр., що відповідає періоду приєднання обраних для дослідження країн до Європейського Союзу. Проведений аналіз продемонстрував неоднозначність і нерівномірність впливу інтеграційних процесів на конвергенцію макроекономічних показників п’яти нових членів. Слід зазначити, що Болгарія демонструє тісноту зв’язку з країнами ЄС по 6 з 9 досліджуваних показників. У Болгарії та Хорватії було виявлено високу залежність від показників ЄС та відповідну конвергенцію у сфері зайнятості, темпів зростання ВВП, обсягах виробництва, інвестиціях, реального доходу. Найвищу конвергенцію з країнами ЄС-15 по показниках платіжного балансу - поточних та фінансових рахунках продемонструвала Словенія, по показнику накопиченого інвестиційного потенціалу – Словенія, Румунія та Хорватія. Отримані результати дають можливість зробити висновок про нерівномірну, але наявну поступову конвергенцію нових членів ЄС з іншими членами угрупування, а також в цілому позитивний вплив синергії регіональних інтеграційних процесів на формування їх інвестиційного потенціалу.

Біографії авторів

Є.І. Созінова , Донецький національний університет імені Василя Стуса

здобувач кафедри міжнародних економічних відносин

Т.В. Орєхова , Донецький національний університет імені Василя Стуса

д.е.н., професор

Посилання

Р.Бемс, Ф.Шеллекенс (2007), Фінанси і конвергенція :. Що попереду для Європи з ринком, що формується? Робочий документ МВФ Ні 07/244.

Г.Д.Демекас. і ін (2005), Прямі іноземні інвестиції в Південно-Східній Європі: Як (і скільки) може допомогти політика? Робочий документ МВФ Ні 05/110.

Конференція Організації Об'єднаних Націй з торгівлі та розвитку (2020), World Investment Report 2020.

World Bank Indicators. URL: https://data.worldbank.org/indicator

##submission.downloads##

Опубліковано

2021-06-08

Номер

Розділ

Статті