Оцінка та порівняння міжнародної конкурентоспроможності країн

Автор(и)

  • А. В. Таранич Донецький національний університет імені Василя Стуса
  • О. В. Таранич Донецький національний університет імені Василя Стуса

DOI:

https://doi.org/10.31558/2307-2318.2021.4.23

Ключові слова:

міжнародна конкурентоспроможність країн; світові рейтинги конкурентоспроможності; світове господарство; кластерний аналіз; COVID-19

Анотація

В роботі розкрито особливості визначення міжнародної конкурентоспроможності країн у світових рейтингах й оцінено результати їх рейтингування.
Проведено оцінку рейтингів міжнародної конкурентоспроможності країн за період з 2005 до 2019 рр., яка дозволила визначити, що вони дають співставні результати, що відображають наявний і перспективний потенціал національних економік. Визначено, що ЄС як значне інтеграційне утворення у світовій економіці посилює позиції на світовому ринку як провідних його учасників, так і незалежних економік, які орієнтуються на нього як найбільший регіональний ринок у світі; з іншого боку, середні та слабкі за економічним розвитком країни-учасники ЄС не посилили власних позицій у рейтингах, що залишає актуальним питання до пошуку шляхів їх подальшого зростання.
Проведено кластерний аналіз за різним набором показників, що показав сталу карту розподілу країн по п’яти кластерах, які визначаються ступенем їх економічного розвитку. При суміщенні двох рейтингів міжнародної конкурентоспроможності країн визначено, що вони відображають тісний зв'язок між ними (географічна подібність) й економічними стратегіями (потрапляння до одного сегменту у межах кластеру, наприклад, країни-експортери нафти; міста-країни; малі країни-острови; країни з найбільшими економіками у світі; скандинавські країни; прибалтійські країни). За результатами кластерного аналізу визначено збіг розподілу країн за територіальною й економічною подібністю, сутність якого полягає в тому, що країни-сусіди мають схожі географічні умови та реалізують стратегії економічного розвитку, орієнтуючись одна на одну, тобто територіальний чинник має важливе значення при формуванні міжнародної конкурентоспроможності країн. Другим фактором подібності є стратегії економічного розвитку країн.

Біографії авторів

А. В. Таранич , Донецький національний університет імені Василя Стуса

к.е.н., доцент, доцент кафедри маркетингу

О. В. Таранич , Донецький національний університет імені Василя Стуса

к.е.н., доцент, доцент кафедри менеджменту та поведінкової економіки

Посилання

Світовий економічний форум. URL: https://www.weforum.org

Інститут розвитку менеджменту URL:https://www.imd.org/researchknowledge/competitiveness/ REFERENCE

##submission.downloads##

Опубліковано

2021-11-05

Номер

Розділ

Статті